הטמעת תוכנה בעסק זו הזדמנות לשיפור ביצועים. אך באותה מידה מהווה סיכון. האם אתה ערוך לכך

הבשילה בך התובנה שהעסק צריך לעבוד טוב יותר, יעיל יותר ואפקטיבי יותר.  אתה זקוק לתוכנה ש”תספק” לך את המידע הדרוש מבלי להיכנס להשקעה גדולה.  אתה רוצה תוכנה שתשרת את העסק ולא ההיפך – תוכנה שתאפשר לך לנהל ולבקר את הפעילויות בעסק ולמדוד תפוקות בקלות, בלחיצת כפתור.  גם בעסק קטן (כמו בעסק בינוני או גדול) יש להיערך בהתאם: לבחון ולהגדיר תהליכים עסקיים יעילים, לאפיין צרכים ורק אז לבחור תוכנה מתאימה ולהטמיעה אותה.

רבים מהעסקים טועים בגישתם ופונים לבית תוכנה במטרה לבחון את התוכנה לפני שבחנו את צרכי העסק.  התהליך הנכון הינו בדיוק הפוך.  בחירה של תוכנה והטמעתה חייבת להיות רק לאחר שהגדרנו את הצרכים הרלוונטיים והספציפיים לעסק שלנו ובאופן שבו אנחנו רוצים לנהל ולבקר את הפעילויות המתבצעות בו ולקבל מידע או דו”ח בלחיצת כפתור.  

לצורך הדוגמה, נניח שעבודתך כרוכה בנסיעות מרובות, אתה עושה שימוש רב במכשיר ה- GPS בדרכים ונניח שקרה מצב ומנורת מיכל הדלק החלה להבהב.  אתה חייבGPS Does not work להגיע לתחנת הדלק הקרובה ביותר.  האם ה GPS יוביל אותך לתחנת הדלק הקרובה? התשובה ברורה.  במידה והפונקציה לא קיימת במכשיר בוודאי שלא תגיע!  לא הגדרת נתקעת! כשרכשת המכשיר לא הייתה עירני מספיק לפונקציה זו אך כשנתקעת זה כבר עלה ביוקר.  תשלם על זה פעמיים, פעם אחת בתקיעה עצמה ופעם שניה הוספת פונקציה תעלה הרבה יותר אילולא ביקשת אותה מראש במסגרת הרכישה . בדיוק כך זה עובד בתוכנה אלא שהדברים יותר מורכבים. שיפורים, שינויים ותוספות בתוכנה אפשריים אך עולים כסף והרבה!

על פי מחקרים שנעשו בתחום, למעלה מ- 40% מההטמעות נכשלות בגלל דרישות לא מוגדרות או פונקציונאליות שלא תואמות את צרכי העסק.  הטמעת תוכנה בעסק הינה חשיבה לטווח ארוך ומשפיעה בצורה ישירה על כל הפעילויות בעסק.  הטמעה מוצלחת של תוכנה צריכה להסתיים במהפך עסקי הבא לידי ביטוי ב”לוח התוצאות”  של העסק.

בכל תהליך של בחירה והטמעה של תוכנה, בעל העסק חייב להיות מודע לכך שקיימים תנאים בסיסיים והכרחיים המקדימים לתהליך ההטמעה.  רבים ממנהלי העסקים נוטים לחשוב בטעות שצוות המיחשוב הוא הכתובת לכך.  תכנון ויישום תהליכים עסקיים באמצעות יועץ מקצועי שילווה את ההיערכות המוקדמת, יבטיחו את הצלחת תהליך ההטמעה.  התהליך כולל, אבחון נקודות תורפה, בחינת הצרכים הבסיסיים והעתידיים של העסק, אפיונם ומעל לכל, ניסיון בהטמעות שאם לא כן, העסק עלול לעמוד בפני כישלון ופיספוס המטרה והתמודדות עם עלויות תפעול ועלויות כלכליות לא מתוכננות.

בהצלחה!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s